Filmy promocyjne dla szkół i uczelni

W dzisiejszych czasach studia stały się produktem, który także trzeba reklamować. W warunkach niżu demograficznego uczelnie wyższe starają się promować swoje jednostki na różne sposoby. Nie wystarczą już same ulotki czy foldery reklamowe. Szerokie spectrum możliwości dotarcia do dużego grona osób daje Internet. Obok promocji w mediach społecznościowych filmy promocyjne dla szkół i uczelni są niezwykle popularną formą promocji.

Rodzaje filmów promocyjnych
Praktycznie każda licząca się jednostka akademicka posiada opublikowany w sieci film promocyjny na temat działania swojej uczelni, często nie tylko jeden. Filmy realizowane są na poważnie i na wesoło, niektóre z nich odwołują się do tradycji, inne do nowoczesności, wiele z nich stara się pokazać, że uczelnia łączy w sobie tradycję z nowoczesnością. W Internecie możemy znaleźć zarówno filmy traktujące o możliwościach edukacyjnych, jakie daje uczelnia, jak i takie, które kładą większy nacisk na możliwości kulturalne i położenie uczelni w pięknej okolicy. W sieci możemy znaleźć filmy krótkie –trwające maksymalnie minutę i długie (nawet do 15 minut). Najczęściej filmy realizowane są z podkładem muzycznym i równocześnie wyświetlanym tekstem na tle różnych ujęć uczelni lub bez tekstu pisanego(w formie mówionej).  To jak zrealizowany jest materiał zależy w głównej mierze od tego, jakie walory mają zostać wyeksponowane w czasie jego trwania. Obecnie więcej niż tych klasycznych publikowanych jest filmów nowoczesnych, Lip Dab’ów oraz typu Harlem Shake.

Historia prosto z kosmosu
Zdecydowanie częściej uczelnie starają się pokazać, jako nowoczesne niż tradycyjne. Od dawnego, klasycznego przedstawienia swojej uczelni odeszła już nawet najstarsza polska uczelnia, czyli Uniwersytet Jagielloński. Studenci i absolwenci stworzyli film, w którym główną postacią jest przybysz z kosmosu: ,,Jagiellonix”. Przybysz ląduje na kopcu Krakusa, spaceruje po mieście, które coraz bardziej mu się podoba, by w końcu zdecydować się na naukę w murach uniwersytetu. W trakcie studiów ,,Jagiellonix” poznaje przyjaciół i zdobywa tytuł magistra. Wkrótce jednak musi wrócić do swoich. W niedalekiej przyszłości badacze z Uniwersytetu odkrywają planetę zamieszkałą przez istoty rozumne, na której nastąpił bardzo szybki rozwój cywilizacyjny- nazywają ją więc ,,Jagiellonia”. Przesłanie filmu skierowane jest do młodych osób, ma na celu wyrażenie emocji i wywołanie pozytywnych skojarzeń z uniwersytetem: http://www.youtube.com/watch?v=mkj6O7WWD2Y

Filmy typu Lip Dub
Technika polegająca na tworzeniu teledysków, w trakcie których amatorzy dopasowują ruch warg do słów danej piosenki, w swobodny sposób ją interpretując stała się bardzo modna. Lib Dub’y  są realizowane w formie zabawy. W trakcie takich ujęć uśmiechnięci, roztańczeni studenci pokazują, że na uczelni panuje wspaniała atmosfera i można się na niej dobrze bawić. W chwili obecnej ta forma promocji uczelni jest dużo bardziej zachęcająca dla młodych ludzi niż klasyczny film informacyjny. Filmy promocyjne z Lip Dub’ami oglądają setki osób w Internecie. Zazwyczaj niedługie, często z udziałem kadry profesorskiej pozwalają z lekkim przymrużeniem oka spojrzeć na życie na uczelni. Bardzo dużą oglądalnością cieszy się tego typu film promocyjny Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Świetny pomysł, dobrze dobrana muzyka i naturalna radość studentów to duży atut tego filmu. Warto obejrzeć: http://www.youtube.com/watch?v=JpdsslVbpUY.

Harlem Shake
To zdecydowanie najnowsze zjawisko w Internecie. To wirusowe video, które jest tworzone do krótkiego, bo zaledwie 30 sekundowego podkładu muzycznego typu trap’n’bass do piosenki DJ Baauera. Każdy z filmów oparty jest na pewnej konwencji. W pierwszych scenach można odnieść wrażenie, że wszystko jest w porządku. Harmonię zakłóca tylko jedna osoba, która w masce, kasku czy innym przebraniu tańczy do muzyki techno. Wydaje się jednak, że u pozostałych osób nie wzbudza to zainteresowania- każda z nich jest zajęta swoimi czynnościami. Nagle wszystko się zmienia. Kolejne sceny przedstawiają szalony taniec grupy ludzi. Można odnieść wrażenie, że impreza jest w pełni i nikt nie kontroluje zachowań jej uczestników. Sceny z ostatnich sekund filmu graniczą z absurdem. Może się pojawić Spider-Man, człowiek z głową konia i wszystko to tylko wymyślą sobie autorzy filmu. Bardzo ciekawie prezentuje się Harlem Shake Uniwersytetu Medycznego w Łodzi:http://www.youtube.com/watch?v=xz_WagLw28Q opublikowany w sieci 27 lutego tego roku.
Obecnie uczelnie starają się zachęcić przyszłych studentów do nauki w swojej placówce różnego typu filmami promocyjnymi. Wiele uczelni odchodzi od konwencji klasycznej. Nie chodzi bowiem o to, by w filmie zawrzeć informacje o uczelni- tego można się dowiedzieć ze stron internetowych, ale oddać niepowtarzalny klimat uczelni. Ukazać ją jako przyjazną dla studenta, naturalną, gdzie nie tylko trzeba się uczyć, ale również można świetnie się bawić.

Redakcja tekstu wg Renata Nowak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>